Európában a konyha a családi fészek jelképe. Ahol a háziasszony főz, ott tartózkodik a legtöbb ember: a családtagok, vendégek. Kialakítása fontos, hiszen szimbolikus értelemben a háztartás egészségét és jólétét ábrázolja.
A Feng Shui - az ősi kínai térrendezés művészete, amely az ősi kínai császárok féltve őrzött titka volt - nagy hangsúlyt fektetett a konyha művészetére. Nemcsak az ízek harmóniájára és változatosságára ügyelt, hanem a konyha kialakítására is. Természetesen a mai konyha szempontjai teljesen mások, mint a több száz évvel ezelőtt kialakítottaké, de a legtöbb elrendezési alapevet át lehet ültetni napjainkra.
Tippek konyhára életünk javítása érdekében
- A gáztűzhely égőfejei kedvezőbbek az elektromos tűzhely főzőlapjainál, hiszen az étel a tűz valóságos jelenléte miatt több Tűz energiát nyer.
- Minden égőfejet igyekezzünk azonos arányban használni. Ha az egyik elromlik, a családot anyagi kár érheti, jó lesz vigyázni! Ha pedig már megtörtént, minél hamarabb javíttassuk, vagy cseréljük ki!
- A Feng Shui alapgondolata az energiaáramlás. A konyhában ez azt jelenti, hogy átadni az energiát a szakács kezéből az ételbe. Ezért fontos, hogy az ételt készítő személy főzés közben "biztonságban" érezze magát: lássa a konyhába bejövőt. Ellenkező esetben elfűszerezheti az ételt, amit a család nem jókedvvel fogyaszt el. Ha a konyha kialakítása olyan, hogy főzés közben háttal állunk a konyhaajtónak, egy fényes dolgot keressünk magunk előtt, amelynek tükröződő felületén látjuk a hátunk mögött levő mozgást. Ha nincs ilyen felület, tegyünk fel egy kis Bagua tükröt a falra.
- Azokban a konyhákban, ahol a szakács kényelméért a főzőhely egy központi szigetet képez, ott kevesebb energiát tartalmazó, ennél fogva kevésbé tápláló étel készülhet, hiszen a szakács minden oldalról ki van téve a várakozók, étkezni vágyók "támadásának".
- A konyhai tűzhely és sütő hangsúlyos energiatípust képvisel. Fontos tehát, hogy figyelemmel tervezzünk meg minden olyan hálószobát, melyet csak egy fal választ el a konyhától. Ilyen esetben az ágynak távol kell lennie a konyhával közös faltól, különösen akkor, ha a főzőalkalmatosságok ennél a falnál találhatók.
- Az egészség egyik Feng Shui szimbóluma a Wu Lou. Helyezzünk egyet tűzhelyünk közelébe. Ez biztosítja, hogy az itt készülő étel mindig tápláló, és egészséges legyen. Egészségünk a legfontosabb kincsünk.
- A Feng Shui elmélete ellenzi, hogy a tűzhely és a mosogató egymás mellé vagy egymással szembe kerüljön. A mosogató a Víz elemet képviseli, a tűzhely a Tüzet. (A filozófia szerint az öt elem: a Fa, a Tűz, a Föld, a Fém és a Víz többek között színekben és anyagokban is megnyilvánulnak). Ez a két ellentétes elem, amelyekről úgy tartják, hogy - különösen, ha egymáshoz közel vannak - diszharmóniát teremtenek, vitát gerjesztenek a konyhában.
Baljós dolog, ha egy konyha ajtaja hálószoba-, ill fürdőszobaajtóra néz. A hálószobára néző konyhát balszerencsét hozónak tekintik, mert a hálóba bejuthat a főzésből származó füst, ez pedig megzavarja az álmot és szagokkal szennyezi az ágyneműt. Amennyiben ilyen elrendezése van otthonunknak, lógassunk fel az ajtó elé fejmagasság fölé egy metszett kristályt. Ez kedvezően fog hatni életünkre.
Szilvásy Judit Feng Shui mester Első Magyar Feng Shui Centrum www.fengshui.hu